لباس پسرانه, لباس دخترانه, لباس زنانه, لباس مردانه

راهنمای خرید انواع زیپ

انواع زیپ

انواع زیپ و سری زیپ

در این پست به توضیح مختصر انواع زیپ و سری زیپ می پردازیم!زیپ‌ ها از فلز یا نایلون دندانه‌ای شکل ساخته می شوند. زیپ‌های دنده پلاستیکی دارای قابلیت انعطاف بیشتر بوده و سبک وزن‌ تر هستند.زیپ ها، کاربرد های مختلفی دارند! از زیپ در خیاطی، تولید چمدان، کیسه سازی، لوازم ورزشی، چادرهای سفر، کیسه‌های خواب و خیلی وسائل دیگر استفاده می‌شود.در این روزها زیپ های تزئینی کاربرد بسیاری در انواع تی شرت، شلوار و … دارد.زیپ (به انگلیسی: zip): وسیله‌ای است که دو لبه پارچه را بطور موقت بهم متصل می‌کند و نگاه می‌دارد. در کاپشن و سویی شرت برای گرم نگه داشتن کاربرد دارد!در مغازه خرازی، زیپ های مختلفی هست! زیپ ها با توجه به دنده و طول آنها دسته بندی می شوند.شما می توانید با کلیک بر هر کدام از کالاهای زیر آنها را در سایت ما، فادیا شاپ، عمده فروشی لوازم خیاطی و خرازی ببینید.اگر تصمیم به خرید دارید، انتخاب نمائید سپس سفارش دهید. نوع ارسال خود را مشخص کنید و در هر کجای ایران عزیزمون تحویل بگیرید!

تاریخچه زیپ

قبل از اختراع زیپ‌ها زمان زیادی صرف پوشیدن و از تن در آوردن لباس‌ها می‌شد. اولین متدی که برای به هم بستن درز لباس‌ها به کار می‌رفت، دکمه بود. از سال 1851 سبک‌های مختلفی از زیپ‌ها، البته با شکل متفاوتی از زیپ‌های مدرن امروزی، را طراحی می‌کردند برای مثال Judson نوعی از آن را به اسم Locker Clasp اختراع کرد. اما زیپ‌های امروزی در سال 1913 توسط Sundback Gideon طراحی شدند. طرح او اولین اتصال دهنده شبیه به زیپ‌های کنونی ما بود. المنت‌های سری اول زیپ‌ها بیشتر فلزی بودند. در ابتدا بیشتر از همه برای راحت‌تر کردن پوشیدن بوت‌ها از زیپ استفاده می‌شد.

کاربردی‌ترین استفاده‌ی زیپ

از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین کاربردهای زیپ، پوشیدن و درآوردن لباس‌ها بوده است. باز کردن پشت یا جلوی لباس اغلب مهمترین کاربری زیپ برای ایجاد سهولت است، اگر زیپ بخشی از طراحی نباشد معموال به گونه‌ای دوخته می‌شود که دیده نشود و به آنها زیپ مخفی می‌گویند. هر کدام از لباس‌ها با توجه به مدل و کاربرد آن‌ها زیپشان در قسمتی دوخته می‌شود. پیراهن‌ها گاهی در پشت لباس زیپ مخفی می‌خورند و گاهی در پهلو. در مورد شلوارها هم متفاوت است، هم در جلوی شلوار هم در کنار پهلوها. زیپ‌ها جایگزین‌های خوبی برای دکمه‌ها و بندها هستند. آنها سرعت پوشیدن و درآوردن لباس را به نسبت دکمه‌ها و بندها بیشتر می‌کنند. از طرفی دوخته شدن زیپ در پشت لباس کمک می‌کند تا طراح به راحتی ایده‌های خود را در قسمت جلوی لباس پیاده کند.

زیپ‌ها انواع مختلفی دارند، هم در متریالی که با آن تولید می‌شوند و هم در طراحی آن‌ها و کاربریشان.

  • زیپ معمولی: زیپ‌های معمولی انواعی هستند که المنت‌های آنها پس از دوخت دیده می‌شوند و لغزنده‌ی آنها نیز خیلی کوچک نیست. اگر در قسمت پشتی لباس دوخته شوند باید یک تکه پارچه روی آنها برای اینکه دیده نشوند بیاید. این زیپ‌ها برای دوخت کیف، کوسن و روبالشتی کاربرد دارند. زیپ‌های معمولی در انواع 10 تا 55 سانت در بازار یافت می‌شوند.
  • زیپ مخفی: زیپ‌های مخفی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از دوخت فقط همانند یک درز دیده می‌شوند. لغزنده‌ی این مدل زیپ‌ها هم کوتاه‌تر و کم ضخامتتر است.
  • زیپ جداشونده: احتمالا این زیپ‌ها را در ژاکت‌ها و کاپشن‌ها دیده‌اید. لغزنده یا اسلایدر روی یکی از نوارها می‌ماند و دو طرف زیپ از هم جدا می‌شود. طول این زیپ‌ها بین 30 تا 120 سانتیمتر است.

انواع زیپ ها:

زیپ دامنی(نامرئی یا مخفی) :

این زیپ ها، از قسمت بالا باز بوده و از شماره‌ی دنده، 1 تا 5 در بازار موجود است و طول آن‌ها 15 تا 50 سانتی‌متر است.

زیپ‌های مجزا :

زیپ‌هایی هستند که در انتها از هم جدا می‌شوند که  برای پالتو، ژاکت، کاپشن و چادر ملی و … استفاده می‌گردد و در طولهای متفاوت موجود است.

زیپ های کاپشنی :

این زیپ ها در دو دسته دنده پلاستیکی و استخوانی تقسیم می شوند!زیپ های استخوانی بدلیل درشت بودن دنده ها، محکم تر هستند و برای مصارف  لباس فرم، لباس کار و … بیشتر اسفاده می شوند.زیپ های دنده لاکی، ظریف هستند و در لباس های زنانه و کاپشن کودکان کاربرد دارند!

زیپ مخفی:

مقصود از زیپ مخفی مدلی است که معمولا دندانه‌های آن در پشت زیپ قرار دارد و هنگام دوختن، از قسمت روی کار دوخت زیپ پنهان است.در سایزهای 20 و 50 سانت معمولا عرضه می گردند و در مصارف لباس زنانه، لباس مجلسی و … جهت زیبایی به کار می رود!

زیپ های 18 و 20 سانت فلزی :

این زیپ ها معمولا برای تزئین تی شرت ها، شلوار لی و … کاربرد دارد.

زیپ های 20 سانتی :

این زیپ ها در دنده های سه، چهار، پنج و هفت ارائه می شود! هرچقدر شماره دنده زیپ بالا رود، زیپ از استحکام بیشتری برخوردار است!زیپ دنده سه برای کیف پول و… به کار میرود، زیپ دنده چهار و پنج برای شلوار مردانه و دنده هفت برای پوتین استفاده دارد!

زیپ های واتر پروف یا ضد آب :

این زیپ دارای استحکام و دنده ی قوی می باشد! دنده ها روی هم قرار می گیرد و این قابلیت را دارد که با نوشته و طرح های فانتزی و … دنده ها تزئین گردد.زیپ های واتر برای تزئین انواع تی شرت پسرانه، شلوار و … کاربرد دارد.

زیپ متری :

این زیپ ها در دنده های مختلف 3 ، 5 و .. تولید می شوند و بیشتر در کاور مبل و سرویس آشپزخانه استفاده می شود.این زیپ ها به مقدار لازم برش زده می شود و سری زیپ  مناسب را به آن متصل می کنند!

زیپ های 70 سانت :

این زیپ ها از دنده 5 تا 12 تولید می شود که دنده شماره های پایین تر را به اختصار در بالا توضیح داده ایم.زیپ هایی با دنده های شماره بالا برای تزئین و یا کاربرد هایی مانند کیف های کولی و … به کار می آید!

سری زیپ ها (فانتزی):

سری زیپ ها متناسب با دنده ی زیپ مورد استفاده قرار می گیرید.مثال سری زیپ استخوانی برای زیپ های زیپ های اسخوانی، یا سری زیپ استیل و لاکی برای زیپ های دنده 5 استفاده می گردد!لیست کامل اقلام خرازی را با کلیک برروی لینک زیر مشاهده نمائید:فروشگاه فادیا، با فروش زیپ بصورت عمده برای مغازه خرازی و کارگاه تولیدی اماده ارائه خدمات و ارائه محصولات در سراسر کشور می باشد!برای دیدن تمام اقلام و همچین لیست قیمت ها، می توانید به سایت فروش زیپ بصورت عمده برای مغازه خرازی و کارگاه تولیدی مراجعه نمائید.و یا از ساعت 9 تا 19 با شماره 03132100010 داخلی 5 تماس گرفته و سوال خود را مطرح نمائید!نظرات خود را در پایین با ما در میان بگذارید!

بخش‌های مختلف زیپ

زیپ‌ها دو نوار پارچه‌ای با دندانه‌های پالستیکی و یا فلزی روبه‌روی هم هستند. این دندانه‌ها المنت نیز نامیده می‌شوند و هنگام بسته بودن زیپ با یکدیگر درگیر می‌شوند. المنت‌ها بر روی نوار زیپ سوار هستند. معمولا از جنس پلی‌استر، الیاف مصنوعی، پنبه و وینیل هستند. قسمت انتهایی آن دارای قفلی است که نوار زیپ را به هم نزدیک نگه‌داشته و از جدا شدن انتهای آن جلوگیری می‌کند. بخش متحرکی در زیپ‌ها وجود دارد، لغزنده یاslider باعث وصل شدن دو طرف نوار به هم می‌شود. در زیپ‌های دو طرفه دو عدد لغزنده برای بالا و پایین بردن زیپ از دو طرف وجود دارد و باقی انواع زیپ‌ها با یک لغزنده طراحی می‌شوند. پایان زیپ‌ها به هم متصل است و نگهداره یا stop bottom باعث می‌شود لغزنده از زیپ خارج نشود و به عنوان انتهای زیپ شناخته می‌شود.

استفاده از زیپ در طراحی لباس‌ها

زیپ جدا از بحث کاربردی بودن در لباس‌ها گاهی به عنوان طراحی هم استفاده می‌شود. یعنی برای سر جیب‌ها یا در بخش‌های مختلف آستین و یا حتی برای متصل کردن بخش‌های بالا تنه به پایین تنه استفاده می‌شود. در خیلی از موارد حتی از یکی از نوارهای زیپ استفاده می‌کنند.

برندهای برتر زیپ دنیا

در همه‌ی آیتم‌ها و اجزا برندهایی هستند که در سطح جهانی مطرح می‌شوند. برندهایی که هم کیفیت بالایی دارند و هم در درجه‌های مختلفی برای لباس‌های لوکس و کژوال قرار می‌گیرند.

Riri :

این زیپ‌ها به اسم رولز رویس زیپ هم شناخته می‌شوند که به دلیل کیفیت بالا و ظاهر شیک مطرح هستند. این برند برترین نوع زیپ بازار است و قیمت آن نیز منعکس کننده‌ی همین موضوع است. بهترین گزینه برای استفاده در کت‌های چرم، کیف‌های لوکس، شلوار جین و لباس‌ها است. لغزنده‌ی این زیپ‌ها از کیفیت بالایی برخوردار است و آن‌ها از لحاظ طراحی هم بسیار زیبا هستند. در اندازه‌های 4 ،6 و 8 میلی‌متری ساخته می‌شود. قیمت زیپ‌های Riri با توجه به اندازه و طول المنت‌ها متفاوت است.

YKK :

یکی از زیپ‌های با کیفیت و پراستفاده میان تولیدکنندگان ایرانی YKK است. زیرا به نسبت کیفیت خیلی بالا، قیمت مناسب‌تری دارد. این زیپ‌ها در انواع فلزی و پالستیکی موجودند و زیپ شلوار، کت و شلوارهای مردانه را معمولا از این نوع انتخاب می‌کنند.

Lampo :

قیمت و کیفیت این برند همانند برند Riri است. برند Lampo در دسته‌ی برندهای لاکچری قرار می‌گیرد. زیپ‌های این برند معمولا قابل تعمیر هستند و به همین خاطر در میان تولیدکنندگان پرطرفدار است.

Glossy :

قیمت این زیپ‌ها از برند Riri پایین‌تر است. این زیپ با المنت‌های 5 و 8 میلیمتری یافت می‌شود. بیشتر برای لباس‌های لوکس مثل کت‌های چرم کاربرد دارد.

تاثیر زیپ‌ها روی فیک و اصل بودن محصول

یکی از روش‌ها تشخیص کیف اصل از کیف‌های فیک نوشته و لوگوی هک شده روی لغزنده‌ی آنهاست. کیف‌های اصل همیشه با زیپ‌های خود برند طراحی و تولید می‌شوند. البته این موضوع فقط برای کیف‌ها صدق نمی‌کند و لباس‌های برندهای معتبر همه با زیپ‌ها حک شده با نام خود آن برند طراحی و تولید می‌شوند.

نگهداری از زیپ‌ها

گاهی ممکن است زیپ‌هایی که استفاده می‌کنید دچار مشکل شوند. لغزنده‌ی آنها ممکن است بشکند یا لغزنده روی المنت‌ها روان بالا و پایین نشود. برای بعضی از لباس‌ها می‌شود با بروز مشکل، زیپ‌ها را تعویض کرد اما در بعضی از لباس‌ها و در بعضی شرایط این امکان وجود ندارد، پس بهتر است زیپ را تعمیر کنیم. می‌توانید از یک لغزنده‌ی جدید و یا نخی که به جای گیره‌ی لغزنده وصل می‌شود برای شکستگی لغزنده استفاده کنید و اگر لغزنده روان روی المنت‌ها بالا و پایین نمی‌شود روی المنت‌ها را صابون بکشید. برای اینکه از همه چیز درباره‌ی زیپ بدانید باید در مورد آن دقیق شوید و بهتر است که دوخت آن را هم یاد بگیرید. این کار به تعمیر لباس‌هایتان نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *