لباس زنانه, لباس مردانه

لباس مجلسی

لباس مجلسی

نکاتی در مورد لباس مجلسی زنانه

انتخاب لباس بر اساس فرم بدن:

۱-خانم هایی با بالا تنه درشت:

لباس مجلسی اگر اندازه بالاتنه یعنی(سینه و سرشانه) بزرگتر و پهن از باسن و ران پاهای شماست باید در انتخاب لباس بسیار دقت کنید زیرا اگر لباسی بپوشید که بالا تنه را درشت تر نشان دهد اصلا ظاهر خوبی نخواهد داشت به همین دلیل  اگر نمیخواهید لباس پوشیده بپوشید ما پیشنهاد میکنیم پیراهن های بندی بدون استین را انتخاب نمایید.

اگر میخواهید سینه های شما کوچکتر دیده شوند بهتر است لباس هایی با یقه هفت را انتخاب نمایید ولی اگر سایز سینه شما متناسب است ولی سرشانه های پهنی دارید لباس هایی را انتخاب کنید که تک شانه هستند و از یک طرف بند دارند.

اگر پهلوها و کمر شما درشت است اصلا از لباس های کمربنددار یا بند دار در قسمت کمر استفاده نکنید این کار بسیار فرم بدی به بدن شما میدهد

شاید به جای پیراهن دوست داشته باشید بلوز دامن و یا تاپ دامن بپوشید،

برای اینکه هیکل شما بهتر نشان داده شود لباس قسمت بالاتنه را تیره تر انتخاب کنید تا هماهنگی با قسمت پایین ایجاد شود این کار علاوه بر بهتر نشان دادن اندام شما باعث میشود لباس شما دیرتر تکراری شود و هر کدام از تکه ها را بتوانید با یک لباس دیگر نیز ست کنید. اما به نکته توجه کنید که رنگ دوتکه زیاد متفاوت نباشد زیرا رنگ های تضاد دار باعث چاقتر دیده شدن شما میشود.(مثلا رنگ هایی مانند خاکستری و طوسی تیره مناسب است)

به این نکته توجه داشته باشید

که هرچقدر یقه و بالاتنه لباس شما کار شده تر باشد آن را درشت تر نشان میدهد پس لباس هایی با یقه ساده بسیار مناسب شماست.
به هیچ عنوان لباس های گشاد نپوشید این کار نه تنها ایراد اندامی شما را کمتر نشان نمیدهد بلکه باعث میشود هیکل شما بسیار بد دیده شود. پارچه هایی با گل های درشت و یا جنس هایی مانند چرم اصلا مناسب شما نیستند پس هرگز آن ها را نپوشید. اگر سرشانه شما پهن است آستین پفی یا یقه های مدل را انتخاب نکنید.

۲-خانم هایی با شکم بزرگ:

برخی از خانم ها ممکن است بر اثر بیماری و یا بعد از بارداری یا مثائلی مانند ارث رفته رفته دچار شکم بزرگ شده باشند و همیشه میخواهند شکم خود را مخفی کنند.
گن ها یکی از مواردی هستند که کمک میکنند شکم کوچکتر دیده شود اما در کنار آن یکسری نکات هست که باید رعایت شود.

پارچه هایی که چین و چروک دار هستند ایراد اندامی را خیلی کمتر نشان میدهند و مناسب برای کسانی هستند که شکم دارند پس حتما از این پارچه ها استفاده کنید.

اگر قصد پوشیدن بلوز و شلوار و یا کت و شلوار را دارید

حتما توجه کنید که کمر شلوار دقیقا روی شکم باشد و به هیچ عنوان بالاتر نباشد ولی اگر قصد پوشیدن دامن را دارید باید بدانید که دامن هایی که خط کمر آن ها کمی پایینتر است شکم شما را کوچکتر نشان میدهند. یادتان باشد که هیچ وقت نباید از بلوزهای کوتاه استفاده کنید.
پیراهن های تنگ و چسبان مناسب شما نیستند و همچنین پارچه های براق شما را چاقتر نشان میدهند پس در انتخاب نوع پارچه خیلی دقت کنید.

۳-خانم هایی با پایین تنه درشت:

یکسری از افراد بالاتنه بسیار مناسبی دارند و از قسمت باسن و ران ها چاق هستند این نوع از چاقی برای لباس پوشیدن کمی راحت تر از مدل های بالاست اما باز هم لازم است یکسری نکات رعایت شود.

برعکس مدل قبل شما باید لباس هایی بپوشید که خط کمر آن بالاتر و یا پایینتر از کمر قرار بگیرد و برعکس مدل اول بهتر است لباس هایی بپوشید که یقه های مدل دار و تزیین شده ای دارند و بهتر است از پارچه های لطیف  و کم تراکم استفاده کنید.

لباس های ماکسی

بسیار مناسب شما هستند و بهتر است که رنگ این نوع لباس تیره باشد تا بدن شما را یکدست نشان دهد و سعی کنید لباسی که میپوشید پایین تنه تنگی نداشته باشد. دامن های خیلی کوتاه اصلا مناسب شما نیستند و هرچه قد لباس بلندتر باشد زیباتر دیده میشود.

۴-خانم هایی با اندام ریز و ظریف:

حالا نوبت به افراد ریز نقش و کوچک اندام رسیده است. خیلی از دختران و خانم های امروزی دارای اندام کوچکی هستند که دوست دارند درشت تر به نظر برسند.

برای اینکه لباس در تن شما زیباتر دیده شود حتما از لباس هایی استفاده کنید که طرح های خیلی درشتی ندارند. آستین های پفی، یقه های مدل دار، پیراهن های پلیسه بسیار مناسب اندام شما هستند و جلوه چند برابری به شما میبخشند.

توجه داشته باشید

اگر دست های شما ظریف است بهتر است از پیراهن های آستین سه ربع استفاده کنید(هرچقدر آستین ها مدل دار تر باشند دست های شما را درشتتر نشان میدهند)

اگر میخواهید از چیزی که هستید کوچکتر دیده نشوید لباس های بلند را فراموش کنید زیرا این کار شما را بسیار ریزتر نشان خواهد داد.

۵-خانم هایی با بالا تنه کوچک:

اگر پایین تنه شما مناسب است اما بالا تنه کوچکی دارید لباس یقه گرد بپوشید این کار باعث میشود سینه های شما بزرگتر به نظر بیاید، همچنین پیراهن های آستین حلقه ای به شما پیشنهاد میشود.

مبحث انتخاب لباس با توجه به فرم بدن به پایان رسید اما مقاله نکاتی در مورد لباس مجلسی زنانه همچنان ادامه دارد و حالا قصد داریم به آموزش یکسری نکات کلی در مورد پارچه لباس مجلسی بپردازیم.

پارچه های لباس مجلسی:

پارچه این نوع لباس ها باید از مرغوبترین جنس ها باشد اما هر پارچه مرغوبی نیز مناسب لباس مجلسی نیست و پارچه هایی مانند ساتن، ابریشم، تور، گیپور و مخمل برای این نوع لباس ها استفاده میشوند. به خصوص تور و ساتن در سال های اخیر بسیار پرکاربردتر شده اند و در خیلی از لباس ها به کار میروند .

در بیشتر لباس های مجلسی سنگ دوزی، منجوق دوزی، پولک و… به کار میرود که در یکسری از پارچه ها به صورت آماده وجود دارند و یکسری دیگر از زرق و برق ها پس از پایان کار روی لباس دوخته میشوند اما شما باید علاوه بر فرم اندام خود به قیمت این نوع پارچه ها نیز توجه کنید زیرا هرچقدر ظریف تر و پرکار تر باشند گرانتر نیز هستند.

حتما قبل از انتخاب پارچه و لباس به فرم صورت و بدن خود دقت نمایید و سعی کنید پارچه هایی را انتخاب کنید که به سن، رنگ پوست و سلیقه شما نزدیکتر است.

لباس مجلسی

اشتباهات رایج در پوشیدن لباس مجلسی:

 • اگر شما صورت گردی دارید نباید لباس هایی با یقه بلند و یا یقه ایستاده بپوشید.
 • اگر صورت کشیده ای دارید یقه هفت مناسب شما نیست.
 • اگر صورت قلبی دارید یقه دلبری و قایقی انتخاب مناسبی برای شما نیستند.
 • اگر دارای صورت مربعی شکل دارید لباس هایی با یقه مربعی و عریض نپوشید.
 • در عروسی ها از لباس هایی با تور سفید و شیری استفاده نکنید زیرا اصلا جالب به نظر نمیرسد.
 • سعی کنید از کیف های خیلی بزرگ استفاده نکنید، حتی اگر خیلی گران قیمت و مجلسی هم باشند زیاد جالب نیستند.

چند نکته کلی در مورد لباس مجلسی:

 • در انتخاب لباس مجلسی علاوه بر زیبایی و شیک بودن لباس حتما به راحتی خود نیز توجه کنید. اگر کمی معذب هستید بهتر است لباس های پوشیده را انتخاب کنید تا در تمام مراسم بتوانید خوش بگذارید و مجبور نباشید برای پوشاندن لباس خود تا آخر مهمانی بنشینید. اگر یک لباس مجلسی پوشیده و شیک را انتخاب کنید میتواند جلوه چند برابری نسبت به لباس های بدن نما داشته باشد.

به خاطر داشته باشید

کفش هایی را انتخاب کنید که جلوه لباس شما چند براربر کند و همچنین راحت نیز باشند. کفش های پاشنه بلند ساخته شده اند که در مراسم ها استفاده شوند اما نباید به قدری بلند باشند که راحتی و تعادل را از شما بگیرند. پس سعی کنید در انتخاب کفش نیز بسیار دقت کنید و آن را راحت و بسیار شیک انتخاب نمایید.

دقت کنید

 • لباس و کفش را متناسب با فصل انتخاب کنید. برای مثال دیده شده خانم ها در فصل بهار در مراسم ها بوت های پاشنه دار پوشیده اند. این کار اصلا جالب نیست و باعث میشوند دیگران با حالت تمسخر به شما نگاه کنند. در فصل بهار و تابستان از لباس هایی با جنس تور، ساتن و پارچه های اینچنینی استفاده کنید و کفش های جلو باز یا جلو بسته بپوشید و لباس هایی با جنس ضخیم تر مانند مخمل را برای فصل های سرد سال نگه دارید.

نکته 4

اگر میخواهید زیبایی شما چند برابر شود با همراه حود لباس هایتان را هماهنگ کنید. مثلا اگر با همسرتان به عروسی میروید سعی کنید لباس شما با او هارمونی داشته باشد. نیازی نیست سرتا پا با همسر خود ست باشید، همین که مثلا رنگ کیف و کفش شما با کراوات او ست باشد نیز کفایت میکند.

توجه

از آنجایی که لباس های مجلسی کوچکترین کثیفی را نشان میدهد بهتر است خود را برای شرایط اضطراری آماده کنید و همیشه یک بسته دستمال مرطوب در کیف خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکل سریع لک را از لباس خود پاک کنید.

فرم های مختلف بدن درطراحی لباس مجلسی

بدن سیب شکل

 • لباس هایی بپوشید که توجه شما را از قسمت میانی و کمر دور کند. لباس های کمر و تاپ های امپراتوری شگفتی هایی را برای شما رقم خواهد زد تاپ هایی را انتخاب کنید که کل ناحیه شکم را پوشانده و آن ا دقیقاً زیر باسن خود بکشید.
 • از کاپشن های سینه دوبل و تاپ های بزرگ چسبان خودداری کنید. برای تاپ های لایه لایه ، تاپ های صاف و تونیک استفاده کنید.
 • اگر سنگین وزن هستید از شلوار جین و شلوار راسته خودداری کنید، پوتین با شلوار با جیب های پشتی انتخاب مناسبی برای شماست.
 • به جای پوشیدن کمربند در اطراف کمر ، آن را درست زیر نیم تنه خود بپوشید. این باعث ایجاد منحنی خواهد شد و کمر شما را به حداقل می رساند.

 

لباس مجلسی

هیکل گلابی شکل

 • شانه های خود را برجسته کنید تا شکل چهره خود را متعادل کنید. برای این کار می توانید از روسری و گردنبندهای رنگارنگ استفاده کنید.
 • تاپ و لباس های طرح دار و تزئین شده را انتخاب کنید. با گردنبند و کلاه شانه های خود را گسترده تر به نظر بیاورید.
 • از شلوار تنگ ، شلوار کاپری ، دامن کوتاه و دامن مدادی خودداری کنید. به جای آن ، شلوار متناسب ، شعله ور و دامن A را انتخاب کنید.
 • از رنگهای تیره و تار برای نیمه پایینی خود استفاده کنید و تاپ های روشن  با رنگ روشن انتخاب کنید.

مدل مستطیل شکل

 • اگر منحنی های طبیعی ندارید ، می توانید از لباس و لوازم جانبی برای ایجاد آنها استفاده کنید. برای برجسته کردن آن کمربندی را در باریک ترین قسمت کمر بپوشید. لباس های کمر و امپراتوری را انتخاب کنید.
 • بندهایی بپوشید که در قسمت میانی باسن به پایان می رسد. خط شانه و شلوار خود را با تاپ های شفاف یا پارچه تقویت کرده و لوازم جانبی را انتخاب کنید که به قسمت بالایی شما حجم می دهد.
 • لباس زیر را انتخاب کنید که پشتیبانی خوبی از سینه داشته و کمر شما را دقیق تر نشان دهد.
 • تاپ ، لباس و دامن باعث توهم شکل یک ساعت شنی خواهد شد.

   

اندام ساعت شنی شکل

 • منحنی های بدن خود را برجسته کنید. انتخاب لباس هایی که کمر شما را برجسته می کند ضروری است.
 • از پوشیدن لباس های بلند خودداری کنید. به یاد داشته باشید که نقاشی روی کمر باریک بهترین راه برای برجسته کردن باسن و نیم تنه است.
 • لباس زیر مناسب بپوشید. اگر نیم تنه شما بزرگ است ، حتما از نوع مناسب سینه بند استفاده کنید.
 • به دنبال لباس V شکل، دامن مداد و پیراهن هایی باشید که سینه های شما را برجسته می کند.

لباسی مناسب با مجلسی که در آن دعوت هستید بپوشید.

حتما لباسی مناسب با مجلسی که در آن دعوت هستید بپوشید. لباس پوشیدن آقایان کمی سخت گیرانه تر از خانم ها است زیرا خانم ها از انعطاف بیشتری برای پوشیدن لباس برخوردار هستند. در هر صورت قواعدی  برای خرید لباس مجلسی وجود دارد که باید رعایت شوند. طول،‌ جنس و رنگ آن ها مهم است

طول لباس :‌

در بیشتر مواقع لباس های مجلسی معمولا طولشان بسیار بلند است و روی زمین کشیده می شود. لباس های تا زانو هم خوب هستند ولی باز هم جنبه ی غیررسمی بودن دارند.

جنس لباس :

طرح و کیفیت جنس پارچه نیز خیلی مهم است. جنس های نخی اصولا خیلی غیررسمی هستند و اصلا مناسب مجالس رسمی نیستند. برای مجالس رسمی حتما از جنس های ابریشمی استفاده کنید.

رنگ:

 رنگ های تیره معمولا برای مجالس رسمی به کار می روند و رنگ های شلوغ و لباس های طرح دار برای مجالس غیررسمی. رنگ های میانه مثل قهوه ای و خاکستری هم از رنگ هایی هستند که برای هر دو نوع راهنمای خرید پیراهن مجلسی زنانه استفاده می شوند. رسمی ترین رنگ ممکن برای خرید لباس مجلسی همانطور که می دانید رنگ مشکی است.

رنگ پوست و لباس

 در انتخاب لباس مجلسی بسیار موثر است. اگر پوستی با رنگ های گرم دارید لباس هایی با تنوع رنگی های زرد، قرمز و قهوه ای به شما می آید و این در صورتی است که به افرادی با پوست های خنک تر رنگ های آبی، سبز و بنفش می آید.

رنگ پوست سرد و یا گرم

روش های مختلفی وجود دارد  برای اینکه بفهمید پوست شما گرم است یا میانه یا خنک، این است که ما در اینجا به دو مورد اشاره میکنیم: روش اول این است که به رگ های بازویتان نگاه کنید. اگر رنگ آنها به آبی می زد پوست شما خنک است و اگر به سبز می زد پوست شما گرم است.

روش دیگر این است

که چک کردن این قضیه است که به شما تیپ های مشکی و سفید بیشتر می آید یا قهوه ای و کرم.

اگر اولی بودید پوست شما سرد است و اگر دومی، گرم است. روش هایی که گفته شد علاوه بر اینکه مهم است به سلیقه ی شما هم بستگی دارد و نباید با آن رنگ های انتخابی خودتان را حذف کنید.

لباس مجلسی اندازه خود بپوشید.

یکی از ساده ترین راه ها، انتخاب لباسی مجلسی است که کاملا اندازه شما باشد.

در هنگام انتخاب لباس مجلسی، سراغ لباس های تنگ و یا گشاد نروید. اگر لباس های خیلی گشاد یا خیلی تنگ بپوشید، شما را چاق تر نشان خواهند داد.

لباس های تنگ علاوه بر اینکه از تحرک شما جلوگیره کرده برای شما در آن مراسم عذاب آور خواهد بود، چین و چروک های زشتی را در قسمت های چاق بدن شما ایجاد می کند. لباس هایی بپوشید که اندازه شما باشند.

طرح پارچه لباس مجلسی دقت کنید

در انتخاب طرح پارچه لباس خود دقت کنید، که اگر طرح پارچه ساده و بدون طرح بود هیچ  مشکلی ندارد اما اگر لباسی با پارچه طرح دار را انتخاب کردید، باید توجه کنید که طرح و الگوهای آن، بزرگ و درشت نباشد، چون باعث چاق تر دیده شدن شما خواهد شد.

باید به این موضوع توجه کرد که لباس هایی با الگوهای طراحی و نقش عمودی، علاوه بر لاغر نشان دادن شما  باعث بلند قد شدن شما می شود.افراد چاق باید توجه کنند که طرح و الگوهای لباس مجلسی شان، درشت نباشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *